sobota, 19 grudnia 2009

Najlepsze OFE!

Dlaczego najlepsze Otwarte Fundusze Emerytalne? Przecież każdy wie, że najlepsza rzecz może być tylko jedna. Nie może być tak, że dwa różne samochody są najlepsze, dwa różne sklepy najlepsze, dwa różne komputery najlepsze. No tak. Szczególnie wśród produktów, które można zbadać w sposób ilościowy – na przykład policzyć stopy zwrotu. Ale wśród Otwartych Funduszy Emerytalnych zdarzają się anomalie – prawie każdy jest najlepszy!

Komisja Nadzoru Finansowego publikuje co kwartał stopy zwrotu funduszy z ostatnich 36 miesięcy. W ostatnim rankingu wygrał Generali OFE. Toteż szybko w swojej skrzynce pocztowej znalazłem informację, że jest najlepszy:


Nieco gorsze wyniki zaliczył AIG OFE (który w międzyczasie zmienił nazwę na Amplico OFE) – zdobył trzecie miejsce we wspomnianym rankingu KNF. Dlatego, aby okazał się najlepszy, należało troszkę pomyśleć. Efektem jest taka oto ekwilibrystyka: najlepszy wśród czterech największych. Nieźle. Reklamę znalazłem w swojej skrzynce pocztowej.


Allianz OFE nie poszczęściło się w tym roku. Spadł na czwarte miejsce w KNF. Jakie to szczęście, że rok temu nie było tak źle. Dlatego mogli się pochwalić, że... są najlepsi... w ciągu 2008 roku (widok z ich strony internetowej):


No to spójrzmy na ING OFE. Im niegdyś bardzo dobrze się wiodło, ale przestało. Na szczęście są po tym jeszcze jakieś pozostałości w postaci wygranych zestawień hipotetycznej wartości konta emerytalnego. No to w sumie – są najlepsi (z ich strony internetowej):Z ciekawości zaglądam na strony OFE Warta (które w ostatnim zestawieniu KNF jest na ostatniej pozycji). W końcu oni też pewnie są najlepsi. W zasadzie nie pomyliłem się. Na swojej stronie piszą między innymi, że zawsze są w czołówce zestawienia KNF (sprawdź sam, ale czy sam prezes okłamywałby cię w żywe oczy?). A, no i pierwsi otrzymali certyfikat ISO:
Sprawdzam jeszcze OFE Polsat, bo oni zawsze lubili chwalić się swoją nalepszością. Oczywiście nie zawiedli: znowu są najlepsi. Tym razem w zarabianiu od początku działalności (to ich strona internetowa):


Reszty OFE nie chciało mi się sprawdzać. Ale pewnie też są najlepsze ze wszystkich...

2 komentarze:

  1. Nie wszystkie są najlepsze
    AXA - reklamuje się jako 2 fundusz.
    http://www.axa-polska.pl/axa_ofe/?gclid=CKjwwbO45Z4CFQU-lAod31frAw

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie. Chociaż oni akurat nie podkreślają jakoś tak strasznie tego drugiego miejsca. W sumie racja - bo jakbym gdzieś zobaczył reklamę pt.: "Jesteśmy drugim w Polsce OFE", to rzuciłbym wszystko i zapisał się do tego pierwszego :-).

    OdpowiedzUsuń