poniedziałek, 16 marca 2015

Pożyczka gotówkowa to absurd?!

Już kolejny raz Rada Polityki Pieniężnej zmniejszyła stopy procentowe NBP. Dlaczego? Prawdopodobnie chce pobudzić wzrost gospodarczy, wpłynąć na wzrost inflacji (która notuje historycznie niskie poziomy) a także dostosować swoją politykę do działań innych banków centralnych. Rada liczy, że spadek stóp procentowych szybko przełoży się na niższy koszt kredytów. Ale czy tak się stanie...?

W Polsce obowiązuje tzw. ustawa antylichwiarska. Mówi ona, że oprocentowanie kredytów nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP. Obecnia stopa ta wynosi 2,5%, co oznacza, że kredyt nie może być oprocentowany na więcej niż 10%. Cóż jednak wymyśliły nasze banki?

Oprocentowanie faktycznie nie przekracza 10%. Ba, często jest nawet znacząco niższe. Zdarza się, że bank obiecuje, że odda nam naliczone odsetki! Niestety, zazwyczaj nie wspominają, że naliczają wysokie prowizje, opłaty przygotowawcze albo zmuszają do płatnego ubezpieczenia kredytu. I okazuje się, że odsetki to naprawdę niewielka część kosztów kredytu.

Dlatego za każdym razem warto spojrzeć w obowiązkową notkę zawierającą reprezentatywny przykład kredytu i wyliczoną dla niego Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Pisałem o tym w tej notce.

Na przykład pożyczka gotówkowa w Alior Banku zachęca niskim oprocentowaniem:


Po wczytaniu się w informacje drobnym druczkiem okazuje się, że będziemy musieli zapłacić sporą opłatę przygotowawczą:


Podobnie przymila się do nas Bank BGŻ:


Tutaj szczegółowe warunki są nieco lepsze, ale wciąż bank chce od nas pobrać dodatkową prowizję za udzielenie kredytu:


Co można zrobić kiedy potrzebujemy kredytu, a nie chcemy zaciągać drogiej pożyczki? Być może się zdziwicie, ale polecam sprawdzić waszą kartę kredytową. Może się okazać, że to najtańsze źródło pieniędzy. Jej oprocentowanie na pewno nie przekroczy 10% (według stanu na dzisiaj)! Należy tylko uważać, żeby karta była darmowa (bez comiesięcznych opłat), kredyt wykorzystać na zakupy kartą (wykonanie przelewu gotówki z karty może być obarczone prowizją) i koniecznie pamiętać o spłatach co najmniej kwoty minimalnej w terminie (to o wiele większa elastyczność spłacania niż w przypadku pożyczki).

Oprócz karty można zwrócić uwagę na swój debet w rachunku lub kredyt odnawialny - oba produkty nie mogą być oprocentowane powyżej 10%. Należy jednak uważać gdyż bankom zdarza się pobierać za te produkty prowizje Nazywają się różnie: prowizja za udzielenie, prowizja za gotowość świadczenia usługi, prowizja za odnowienie itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz