wtorek, 3 marca 2015

Wystarczy jeden Blik...

Blik - pod tą sympatyczną nazwą kryje się nowy system mobilnych płatności, który niedawno został udostępniony dużej liczbie klientów polskich banków. Czy mamy do czynienia z rewolucją czy tylko ciekawostką? Sprawdź czy i ty możesz wypróbować nowy system i jak to zrobić!

 Blik to system oparty na IKO autorstwa PKO Banku Polskiego. Od 9 lutego udostępniono go pod nazwą Blik klientom wszystkich uczestniczących banków. Tak więc oprócz PKO Banku Polskiego, Blik znaleźć można w ofercie Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego i mBanku. Jest to pierwsza krajowa inicjatywa płatnicza, w którą zaangażowało się wspólnie kilka banków, a także Krajowa Izba Rozliczeniowa, akceptanci kart płatniczych First Data i eService oraz agregatorzy płatności internetowych dotPay i Przelewy24. Wkrótce do systemu przystąpią Getin Bank, Eurobank, NeoBank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole i Idea Bank.

Do czego służy Blik? Umożliwia przede wszystkim bezgotówkowe mobilne płatności w sklepach oraz w Internecie, wypłaty z bankomatów, przekazy pieniężne pomiędzy uczestnikami systemu oraz wystawianie tzw. czeków, które może wykorzystać dowolna osoba.

Najważniejsze w systemie są Kody Blik generowane przez aplikację w telefonie. Podanie kodu w sklepie lub bankomacie umożliwia dokonanie płatności bądź wypłatę gotówki. Kod generowany przez aplikację składa się z sześciu cyfr, jest jednorazowy i zmienia się co dwie minuty. Każda transakcja Blikiem wymaga podania kodu (poprzez wpisanie go na klawiaturze bankomatu, w terminalu w sklepie - podobnie jakbyśmy wpisywali PIN lub na stronie internetowej) oraz zatwierdzenia w telefonie. Wszystko odbywa się płynnie i sprawnie. Aplikacja generująca kody Blik wymaga połączenia z Internetem.

Sklepy i bankomaty obsługujące Blik zostaną oznaczone specjalną naklejką "Tu możesz zapłacić Blik", "Tu możesz zapłacić IKO". 

Każdy bank-uczestnik systemu oferuje swoją aplikację do obsługi Blik. Może to być specjalna aplikacja Blik, funkcjonalność może być jedną z opcji w aplikacji do obsługi konta.

Poniżej szczegóły Blika w różnych bankach:

1 komentarz:

  1. Blik jako jedna z płatności online nie do końca przekonuje ludzi. Jednak wolą oni standardowe płatności internetowe https://www.cashbill.pl/platnosci/natychmiastowe

    OdpowiedzUsuń