czwartek, 25 lutego 2010

RRSO prawdę ci powie!

Generalnie wszyscy wiemy, że trzeba czytać drobne druczki, umowy, które podpisujemy, że należy wszystko przeliczyć i na sam koniec wybrać najkorzystniejszą ofertę. No ale co zrobić, skoro nam się tego nie chce robić? Wykorzystać przynajmniej możliwości, które daje nam prawo. Jak łatwo sprawdzić przybliżony koszt kredytu? Wykorzystując RRSO.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, o której będzie mowa, jest narzędziem, które pozwala na łatwiejsze porównanie ofert banków oraz na oszacowanie całkowitych kosztów kredytu. RRSO wskazuje jaki jest całkowity koszt (łącznie z innymi składnikami - na przykład prowizjami) kredytu. RRSO jest wyliczana dla przykładowego kredytu i wyrażona w procentach.

RRSO nie jest idealna. Warto pamiętać, że banki podają ją dla kredytów o różnych parametrach - może więc ona niekiedy wprowadzać w błąd. Duże zastrzeżenia do RRSO ma także firma kredytowa PROVIDENT, która straszy wadami tego narzędzia na swojej stronie internetowej:
Wskaźnik RRSO jest często mylony z oprocentowaniem, bądź całkowitym kosztem pożyczki. W przypadku naszej oferty - krótkoterminowych pożyczek, spłacanych w częstych ratach - jest on nieproporcjonalnie wysoki. Zależność jest bowiem taka, że im krócej pożyczka jest spłacana i im więcej jest rat, które płaci Klient, tym ten wskaźnik szybciej rośnie. Dlatego na przykład:
1. Pożyczka 100 zł na 1 tydzień po tygodniu należy oddać 101 złotych: RRSO = 68,01%
2. Pożyczka 100 zł na 1 rok po roku należy oddać 168,01 złotych: RRSO = 68,01%
RRSO dla pożyczki, który ma oddać po 1 tygodniu 101 zł i po roku ma oddać 168,01 zł jest takie samo.
Ponieważ RRSO to wskaźnik, który nie był tworzony do oceny wartości pożyczek krótkoterminowych, w opinii naszych Klientów nie jest pomocny do oceny tego, czy pożyczka jest korzystna.
http://www.provident.pl/faqs/view/35
Mimo wszystko RRSO jest pożyteczna. Dzięki niej można z łatwością dowiedzieć się, że oferta Kredytu Zimowego w Getin Banku, w której oprocentowanie obniżono do 0% wcale nie jest taka korzystna. RRSO dla kredytu w wysokości 8 000 zł wynosi aż 50,62%!


No to na koniec krótki kurs znajdowania RRSO. RRSO musi znaleźć się w każdej reklamie/ofercie kredytowej. Należy szukać więc drobnego druczku (jak widać na powyższym zrzucie ekranu). Ponadto RRSO musi znaleźć się w umowie kredytowej.

1 komentarz: