niedziela, 13 marca 2016

Oszusty na linii?


Czy często zdarza ci się odebrać niechciany telefon od telemarketera z banku, operatora komórkowego, firmy sprzedającej garnki, wyłudzaczy danych osobowych, wciskaczy różnych cudownych produktów, książek, map, poradników, suplementów diety, ziół i kosmetyków? Czy gdy oddzwaniasz na numer, z którego połączenia nie zdążyłeś odebrać natykasz się na dziwne sygnały, poczty głosowe, drogie zagraniczne numery? Jak uniknąć takich sytuacji?

 Jeśli przychodzące połączenie jest z numeru zastrzeżonego, niestety niewiele możemy zrobić, aby je zidentyfikować. Dobra rada na takie przypadki? Po prostu połączeń z zastrzeżonego numeru nie odbierać. Jeśli komuś istotnie zależy na kontakcie z nami, nie powinien ukrywać swojego numeru. Najlepiej włączyć w tym celu blokadę połączeń anonimowych - taka usługa jest dostępna u każdego operatora. Dzięki temu połączenia z zastrzeżonych nie będą nas już niepokoić, a osoby dzwoniące do nas z numerów zastrzeżonych usłyszą informację dlaczego nie mogą się połączyć. I że powinni wyłączyć blokadę wyświetlania numeru.

Z kolei gdy numer połączenia przychodzącego wyświetla się, możemy przeprowadzić małe śledztwo. Szczególnie gdy połączenia nie zdążyliśmy odebrać i właśnie zastanawiamy się czy to było coś ważnego i koniecznie powinniśmy oddzwonić, czy nieodebrane połączenie można zignorować. Bardzo skuteczne jest wpisanie numeru do wyszukiwarki internetowej, na przykład Google. W przypadku masowych akcji telefonicznych, na pewno otrzymamy listę wyników, gdzie internauci dzielą się informacją kto z danego numeru dzwonił i ile ten telefon był wart. Informacje te znajdują się na specjalnych stronach do rejestrowania niechcianych połączeń, wśród nich znajdują się:  
Dzięki temu już wiemy, jeśli dodzwonić chciał się do nas jakiś natrętny telemarketer. A jeśli numer nie zostaje znaleziony w tych serwisach, to może oznaczać, że próbowała się do nas dodzwonić osoba prywatna, która nie prowadzi na co dzień akcji telefonicznych.

Warto też pamiętać, że identyfikację numeru da się oszukać. Należy zachować ograniczone zaufanie do wyświetlanego numeru. Jeśli połączenie identyfikuje się numerem telefonu naszego banku, nie oznacza to, że na 100% dzwoni do nas bank.

Zdjęcie: Moyan Brenn

12 komentarzy:

 1. IMHO najważniejsze jest, żeby po pierwszych zdaniach z których wynika, że ktoś chce nam sprzedać cudowne garnki, zapytać, skąd mają moje dane osobowe, a potem wycofać swoja zgodę na ich przetwarzanie. Działa jak na wampiry w serialu Czysta Krew

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie firmy pozyskują numery często w nielegalny sposób

   Usuń
  2. Akurat numeru nie trzeba nigdzie pozyskiwać, po prostu dzwonić na kolejne numery 9-cyfrowe. Oprogramowanie call center robi to automatycznie, dopiero gdy ktoś odbierze, połączenie trafia do konsultanta.

   Usuń
 2. Magdalaena, można próbować, ale na najbardziej bezczelnych to niestety nie działa...

  OdpowiedzUsuń
 3. ponieważ ja muszę odbierać te rozmowy i jako użytkownik firmowy muszę być uprzejmy, dojść do tego, o co chodzi rozmówcy - opanowałem do perfekcji sztukę ekspresowego sprowadzania telemarketera do tematu rozmowy i szybkiego podziękowania za dalsze zawracanie mi głowy

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja na smartphone. Np. CM Locker, chyba najbardziej popularna. Od razu identyfikuje czy numer został już wcześniej zgłoszony jako spam/reklama. Co więcej często też informuje od razu jaka firma dzwoni. Plus ma opcję blokady wybranych numerów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny raz sprawdza się twierdzenie, że do wszystkiego istnieje już aplikacja. Dobrze wiedzieć!

   Usuń
 5. Justyna 22.11.2016
  kilka słów na temat wyszukiwarki SPOKEO .pl
  stanowczo odradzam ,płacisz 30,00 zl a w zamian przesyłają ci dane "właściciela' konta mailowego lub telefonu .Aby sprawdzić wiarygodność wyszukiwarki wpisalam swój adres mailowy i okazało się że SPOKEO przeslało mi dane jakiegoś mężczyzny ,później wpisałam nr. telefonu mojej mamy i też przesłali mi zupełnie niezgodne dane. najczęściej jednak przy wyszukiwaniu osób nie dostajecie nic,
  brak jakichkolwiek danych.stanowczo odradzam
  korzystanie z ich "usług".
  Justyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety muszę potwierdzić twoje informacje. Nie przesyłają żadnych informacj. Wpisałem osoby o których jest pełno informacji i nie dostałem od nich żadnej.

   Usuń
  2. Dziękuję za sygnał. Adres strony Spokeo musiał znaleźć się w tym wpisie przez przeoczenie. Chociaż jest też możliwe, że gdy post był pisany, podana w linku strona działała inaczej.

   Usuń
 6. Spokeo to oszuści.
  Sprawdziłem spokeo na 3 telefonach, mojego kolegi którego telefon jest ogólnie dostępny na stronie klubu sportowego (zapisy na zajęcia), moim telefonie i telefonie mojej żony =- nic się nie zgadza - totalna bzdura.
  Wyniki wyszukiwania poniżej.
  Telefon: 602774815 – telefon mojego kolegi
  Imię i Nazwisko - I. Hamrol - bzdura ! (to nie jest imię i nazwisko mojego kolegi) nietrudno znaleźć ten numer bo jest podany na stronie klubu sportowego (wraz z imieniem i nazwiskiem kolegi), a Spokeo nie potrafi znaleźć tego za opłatą – totalne dno.
  Adres zamieszkania - brak danych
  Historia lokalizacji - brak danych
  Ostatnia lokalizacja - brak danych
  Powiązania - brak danych

  Telefon: 784374473 – mój telefon
  Imię i Nazwisko - M. Lemiesz - bzdura ! (to nie jest moje imię i nazwisko)
  Adres zamieszkania - brak danych
  Historia lokalizacji - brak danych
  Ostatnia lokalizacja - brak danych
  Powiązania - brak danych

  Telefon: 696654411 – telefon mojej żony
  Imię i Nazwisko - Z. Ska�ka - bzdura ! (to nie jest imię i nazwisko mojej żony)
  Adres zamieszkania - brak danych
  Historia lokalizacji - brak danych
  Ostatnia lokalizacja - brak danych
  Powiązania - brak danych

  OdpowiedzUsuń
 7. Mialam to samo ze spokeo. NIC sie nie zgadza. Dane z kosmosu. Naciagacze i tyle.

  OdpowiedzUsuń