sobota, 19 września 2015

Ile warta jest twoja opinia?

Któż w internecie nie spotkał się z ofertami pracy polegającej na wypełnianiu ankiet czy oglądaniu reklam? Różne firmy-krzaki do tej pory oferują miliony w zamian za otrzymywanie reklam i polecanie firmy swoim znajomym. Czy trzeba dodawać, że żadnych milionów z tego nie będzie, a e-mailowego spamu - co niemiara? A dzisiaj to ja zaproponuję wam, co prawda nie pracę, ale zabawę w wypełnianie ankiet. Nie będzie firm-krzaków, nie zostaniecie też poleconymi w moim drzewku, bo nic takiego tu nie funkcjonuje.

Otóż znane i renomowane instytuty badawcze prowadzą w internecie swoje panele. Panel skupia ludzi gotowych do uczestnictwa w różnych badaniach statystycznych badających opinie konsumentów. Uczestnicy otrzymują propozycje udziału w różnego rodzaju badaniach, a udział polega na wypełnieniu ankiety. W niektórych badaniach ankieta jest krótka, w innych obszerna. Pytania zazwyczaj dotyczą naszych przyzwyczajeń związanych z korzystaniem z mediów albo zakupów. Często zdarzają się także badania opinii o planowanych dopiero do wdrożenia produktach lub kampaniach reklamowych. Sporo z nich jest bardzo ciekawych. Możemy się z nich na przykład dowiedzieć jaki nowy wariant produktu producent zamierza wprowadzić na rynek lub jak będzie wyglądała kolejna kampania. Dzięki odpowiadaniu na pytania zadawane w ankietach mamy wpływ na decyzje dotyczące wszystkich konsumentów. Rzadko, ale zdarzają się też ankiety dotyczące bieżących wydarzeń w kraju i naszych opinii na tematy polityczne. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się biorą ludzie odpowiadający w badaniach opinii, oto jedna z odpowiedzi. Sami zgłaszają się do internetowych paneli konsumenckich.

Dlaczego podkreślam, że to głównie zabawa? Bo na wysokie zarobki z tytułu uczestnictwa w tych programach nie można liczyć. Cennych nagród też nie otrzymamy. Ale coś możemy otrzymać. Za każdą wypełnioną ankietę dostajemy punkty, które później możemy zamienić na gotówkę bądź wymienić na nagrody - karty prezentowe do różnych sklepów, doładowania telefonu bądź gadżety instytutu prowadzącego badania. Z moich doświadczeń wynika, że w ciągu pół roku sumiennego wypełniania ankiet możemy otrzymać równowartość ok. 50 zł lub podobną kwotę w gotówce. Przyznaję, nie jest to dużo, ale zawsze to jedno doładowanie komórki mniej. Przy odpowiednim podejściu, możemy się dobrze bawić i zaoszczędzić kilka złotych.

Oczywiście zebrane dane są poufne, wykorzystywane do wykonania zbiorowych opracowań, w których pojedynczych odpowiedzi nie można połączyć z konkretną ankietowaną osobą.

Internetowych paneli konsumentów jest wiele, ja osobiście wypróbowałem dwa. Pierwszy z nich to Panel IBIS prowadzony przez instytut Millward Brown SMG/KRC. Ankiety w tym panelu zdarzają się bardzo często i szybko można zamówić jakąś nagrodę - do wyboru gotówka, bon do Merlin.pl albo doładowanie telefonu. Panel można znaleźć tutaj: www.panel.smgkrc.com.pl

Drugim panelem o którym wspomnę jest Klub GfK związany z instytutem GfK Polonia. Zasada działania jest identyczna, chociaż w moim przypadku ankiet nie jest zbyt dużo. Tutaj wybór nagród jest większy, oprócz gotówki, bonów i doładowań można wybrać jedną z oferowanych nagród rzeczowych. Zapisać można się pod adresem www.askgfk.pl

Moje odczucia co do liczby otrzymywanych ankiet mogą nie oddawać rzeczywistości ponieważ badania są kierowane do określonych grup ludzi. Być może nie ma dużego zapotrzebowania na opinie osób o mojej charakterystyce lub jest ich w panelu bardzo dużo. Z kolei wasza charakterystyka może was kwalifikować do większej liczby badań.

A co wy sądzicie o takich programach? Myślicie, że warto zawracać sobie głowę i udostępniać swoje opinie za grosze? Jestem ciekawy waszej opinii, chociaż nie dostaniecie za nią żadnych punktów :-). 

Zdjęcie: Alberto G

54 komentarze:

 1. Ja na tym dorabiam średnio ok. 100 zł miesięcznie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję, pewnie jesteś poszukiwanym respondentem :-).

   Usuń
 2. Polecam inne sprawdzone panele badawcze:

  www.platneankietydlaciebie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dorabiam tak na kilku panelach. Oprócz wymienionych wypełniam ankiety na opinion-people (wypłata w gotówce na konto lub pay-pal
  i na cenne opinie ale tam wynagrodzenie jest w bonach. wypłacalna jest TOLUNA jednak tam warto zaglądać często i poza ankietami pisać posty bo z samych ankiet trudno uzbierać wymaganą liczbę punktów a jak minie pewien okres czasu to najstarsze punkty przepadają. Nie polecam klikania w reklamy to zbyt syzyfowa praca.
  Janina

  OdpowiedzUsuń
 4. W panelu IBIS przez kilka miesięcy wypełniłam kilka ankiet, które pozwoliły mi wymienić punkty na nagrodę. Panel wypłacalny ;) Ale zrezygnowałam, bo ilość poświęconego czasu w moim odczuciu była nieproporcjonalna do zarobionych pieniążków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego na ile wyceniamy swój wolny czas ;-) Ja sobie chwalę, że co trzy-cztery miesiące mogę sobie doładować konto w komórce. Dzięki temu prawie nic nie wydaję na telefon.

   Usuń
 5. IBIS juz SKASOWAŁ nagrode "DOŁADOWANIE KONTA". nagroda ta zniknęła !!! Za 1000 punktów można było doładowac telefon za 40 zł a przelew na konto bankowe to 1000 punktów ....32 zł!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, zniknęły doładowania. Mam nadzieję, że to tylko chwilowe, bo obniży atrakcyjność panelu dla wielu respondentów.

   Usuń
  2. W panelu SMG też nie można doładować konta tel.

   Usuń
 6. A ja dzisiaj w gfk popełniłem ankietę i dostałem 750000 punktów. Za 100000 wymieniając na bony w empik.com to ok 5000zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I zrealizowane!!!!

   Usuń
  2. chyba 750pkt mi od pewnego czasu nie otwierajas sie ankiety,pidsłsm o tym do gfk sle mnie zbywają uważam że są nie powaćżni

   Usuń
 7. Ja tez dostalam 750000 punktow za wypelnienie ankiety
  Czy to nie jakas pomylka?

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem ale jeśli tak to szykuje się im pozew zbiorowy za niewykonanie się z umowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Maciej Wesołowski Pan tez dostał 750000 pkt?:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak ale to ja wcześniej pisałem o tych 750000 tyle że jako anonim.

  OdpowiedzUsuń
 11. Siostra wypełniła ankietę za 750000 punktów. Punkty zaliczyło, za wszystko zamówiła bony do empiku i jeszcze jednego sklepu internetowego.
  Czekamy na przesyłkę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosze o informacje jesli dojda:)

   Usuń
  2. Trochę zamówiłam ale zostało mi jeszcze sporo pkt do wykorzystania. Na str www jest informacja ze bedzie dzialal dzis od 17, zobaczymy

   Usuń
  3. pewnie ceny wszystkiego polecą w górę. np z 1800 na 100000.

   Usuń
 12. Czy wam tez nie dziala sklep?

  OdpowiedzUsuń
 13. też mi nie działa sklep

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie zorientowali sie ile musza dac ludziom za te 750000 pkt....

   Usuń
  2. Ja na szczęście zdążyłem wykorzystać wszystkie punkty

   Usuń
  3. Jak to zrobiłeś?

   Usuń
 14. Widzę ciekawą dyskusję. Mnie nie spotkało to szczęście co was, więc się nie wypowiadam. Dajcie znać jak sprawa się zakończyła. Jeśli to pomyłka, to stawiam, że skorygują wam stan kont.

  OdpowiedzUsuń


 15. Szanowna Pani,
  W ostatnich dniach wzięła Pani udział w badaniu na temat zakupów, za co serdecznie dziękuję. Jako ekwiwalent za wypełnienie ankiety błędnie naliczyliśmy Pani 750 000 punktów, zamiast 75. Chciałbym Panią przeprosić za zaistniałą sytuację. Jednocześnie przyznajemy Pani jako rekompensatę za nasz błąd bonus w wysokości 300 punktów, które w ciągu godziny zostaną dopisane do Pani konta.

  Uprzejmie informujemy, że liczba punktów wskazana w zaproszeniu do wypełnienia ankiety, to jest 750.000 punktów ma charakter błędu w rozumieniu art. 84 § 1 k.c. i jest efektem oczywistej omyłki pisarskiej przy wprowadzaniu danych ankiety. Jest bowiem oczywiste, że nie była nigdy przyznawana taka liczba punktów za wypełnienie pojedynczej ankiety, jak również nie było rzeczywistym zamiarem GfK Polonia sp. z o.o. przyznawanie za wypełnienie pojedynczej ankiety ponad czterotysiąckrotnie większej liczby punktów od przeciętnej. Błąd GfK Polonia sp. z o.o. jest więc nie tylko istotny, ale też oczywisty i w prosty sposób możliwy do zauważenia. W związku z czym i zgodnie z tym przepisem oraz art. 84 § 2 k.c. GfK Polonia sp. z o.o. oświadcza, że jest zmuszona uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia pod wpływem błędu o przyznaniu 750.000 punktów za wypełnienie ankiety i przyznać za jej wypełnienie 75 punktów. Jednocześnie w związku z zaistniałą sytuacją chcielibyśmy przyznać Pani dodatkowy bonus w wysokości 300 punktów. W związku z tym uprzejmie prosimy o przesłanie mailowo na adres kontaktowy Klubu GfK pteam-pl@askgfk.com następującego oświadczenia: „W związku z błędnym przyznaniem 750.000 punktów przez GfK Polonia sp. z o.o. za wypełnienie ankiety i skorygowaniem liczby punktów do 75, wyrażam zgodę na przyznanie mi bonusu specjalnego w postaci 300 punktów i oświadczam, że nie będę z tego tytułu rościła dalszych pretensji.”

  Z poważaniem,

  Kierownik Klubu GfK  GfK. Growth from Knowledge

  OdpowiedzUsuń
 16. Więc teraz trzeba się nie zgodzić na ich ofertę, w razie problemów trzeba się zorganizować i założyć sprawę. Dość prosta sprawa jako że każą wypełniać oświadczenie a w regulaminie jest jasno opisane punkty sposób naliczania itd.

  OdpowiedzUsuń
 17. No ciekawe co odpowiedza na to jak wszyscy sie nie zgodza na ich marna propozycje. Powoluja sie tam na art z kodeksu cywilnego ja niestety nie znam sie na prawie i nie wiem czy jest duza szansa wygranej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się nie znam na szczęście mam znajomych paru prawników i jest to do wygrania. Nie jedno krotnie zdarzały się tego typu sprawy np Łódź za kilkaset tysięcy została sprzedana za 1zł. To ich pomyłka i ich problem.

   Usuń
 18. Byłem już u radcy prawnej i powiedziała że na 90% jest to sprawa do wygrania. Więc pod żadnym pozorem nie wolno się zgadzać na ich ugodę. Zainteresowanych ewentualnym pozwem proszę o kontakt. maciejwesolowski85@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czekano na niczyją zgodę, punkty już zostały odpisane. Rozumiem, że można się pomylić, ale w takiej sytuacji jako rekompensatę wypadałoby przyznać 10% punktów, a nie nędzny bonus w wysokości 300 punktów!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 20. Panie Macieju wysłałam Panu maila

  OdpowiedzUsuń
 21. https://www.facebook.com/groups/991422111001267/ Grupa założona proszę wysyłać zaproszenia tak będzie łatwiej się komunikować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak z ciekawości - jak zakończyła się sprawa tego naliczenia punktów?

   Usuń
  2. Nic z tego nie wyszło. Kto nie wyraził zgody na otrzymanie w zamian 300 punkt. został z niczym
   :(

   Usuń
 22. witam, tak czytam i zastanawiam się nad jedną sprawą. otóż dostałem propozycję spotkania od firmy gfk polonia na spotkanie, rozmowę w ramach mojego konta w pko s.a. obiecali gotówkę w wysokości 150 pln...i się zastanawiam czy iść czy nie? macie jakąś wiedzę na ten temat? pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam...Chciałem się was doradzić w sprawie wymiany punktow,chcialem wymienić punkty na doładowanie telefonu jednak z waszych wpsiow a nie z ich strony dowiedziałem sie,ze zdjeli ta możliwość doladowania.Czy mogę w jakiś sposób skorzystać inaczej z wymiany tych punktów na doladowanie?Np.przez empik czy merlin...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem przed chwilą strony Klubu GfK i są tam dostępne doładowania. Natomiast na stronach panelu IBIS Millward Brown jest do wyboru tylko wypłata pieniężna oraz bon do Empiku :-(

   Usuń
 24. Dzięki corner za odpowiedź,szkoda że IBIS tak podchodzi do tych doładowań moim zdaniem powinien być trochę większy wybór realizacji punktów.

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam ponownie z lepszą informacja w sprawie doładowań telefonów na karte.Zdecydowalem napisać m@ila do prezesika i jest skutek:)


  Szanowna Pani, Szanowny Panie, Przepraszamy, ale niestety ze względu na zakończenie współpracy z dotychczasowym dostawcą systemu doładowań prepaid w chwili obecnej nie ma możliwości składania zamówień na doładowania telefonów. Doładowania będą ponownie dostępne po podpisaniu umowy z nowym dostawcą usług i zakończeniu procesu wdrażania. W chwili obecnej nie umiemy dokładnie określić kiedy to nastąpi - spodziewamy się uruchomienia usługi w okolicach 22 grudnia. W razie potrzeby proszę co jakiś czas sprawdzać dostępność tej nagrody

  OdpowiedzUsuń
 26. Ibis już realizuje nagrodę doladowania konta.
  Mimo to, moim zdaniem nie opłaca się wypełniać ankiet-przeliczcie sobie ile wychodzi na godz.

  OdpowiedzUsuń
 27. W Panelu badawczym Ibis już jestem od długie czasu i jestem zadowolony co do tego panelu. A w ASK I GFK to spokojnie zbieram na doładowania. Oba te panele są wypłacalne i to najważniejsze :) Pozdrawiam Grzesiek (platne-ankiety.eu)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja podobnie jak Ty jestem zarejestrowana w IBIS i GFK. Z czego w przypadku IBISa jestem mega zadowolona, kilka wypłat już na moim koncie. Co do GFK ankiety są długie i niestety nie często udaje mi się je dokończyć i zgarnąć punkty.

  OdpowiedzUsuń
 29. My również polecamy:)
  i Zapraszamy na naszego bloga po okazje internetowe

  OdpowiedzUsuń
 30. Moja koleżanka pracuje w firmie, która prowadzi takie ankiety i jestem tam zapisany już od kilku lat. Ankiet nie jest dużo, ale jednak ze dwa razy do roku dostaję nagrodę, którą w moim przypadku jest wpłata pieniędzy na konto paypal. Polecam. Ten portal to Zymetria.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zymetria to oszuści. Wyłudzają udział w badaniach i nie płacą ankieterom. Mnóstwo osób oszukali łącznie ze mną. Przy czym na maile i zapytania na forum nie odpisują. Zdecydowanie nie polecam.

   Usuń
 31. Coś się dzieje w GFK ponieważ mają problem z dostarczeniem nagrody .zamówione w grudniu a jest luty .Nie odpowiadają na e-maile.

  OdpowiedzUsuń
 32. Z tego co zauważyłem, większość osób zarabia punkty na rekomendacjach, spamując gdzie się da, a nie typowo za wypełnianie ankiet. Opcja fajna, szczególnie, że większość ankiet można wypełniać z telefonu np. w drodze do pracy. Opłaca się zakładać konta w kilku portalach jednocześnie, mogę polecić też panel.norstat.pl i globaltestmarket.com, gdzie stosunkowo szybko zbiera się punkty. Ibis jest ekstra, wypłacałem kilka razy, w GFK trochę gorzej, ale też można zbierać:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Zgadza się, można zacząć tutaj https://web70.gfk.com/mrIWeb/mrIWeb.dll?I.Project=POL182247_17b2&i.user1=29&i.user7=155330

  OdpowiedzUsuń
 34. 1000 zł za ankiety tygodniowo. Po co się bawić w ankiety za kilka groszy? W pół roku 50 zł? Powaga?

  OdpowiedzUsuń
 35. Dla przykładu z jednego panelu, za cały rok 2015-160zł, 2016-90zł, 201- 170zł. Oczywiscie nie zajedną ankiete, trzeba zrobić ich trochę. Czy to się opłaca? Oceńcie sami.

  OdpowiedzUsuń
 36. To ja nie wiem gdzie Wy pracujecie jak nie jesteście zadowoleni!!! ja pracuję na Panel Istotna Opinia i jak najbardziej polecam ten portal... wszystko płacone na czas i dostajesz umowę w której wszystko jest napisane a to najważniejsze... robicie za jakieś doładowania zamiast za kasę.. pff :)

  OdpowiedzUsuń